Kovo 4 d., penktadienį, 17.30 val. Šiaulių dailės galerijoje atidaroma Evaldo Ivanausko paroda „Pašnekesiai su Vincu Firinausku“.

Paroda veiks iki kovo 26 d.

APIE PARODĄ

Ciklo pradžią lėmė atsitiktinumas. 2004 metais Panevėžio kraštotyros muziejus rengė leidinį „Vincas Firinauskas ir jo fotografija“. Man, kaip šio leidinio dailininkui, projekto vadovė Zita Pikelytė patikėjo sudėlioti iliustracijas. Perrinkinėdamas nemažą pluoštą vaizdų, pajutau norą savaip surežisuoti siužetus, kuriuose dalyvautų V. Firinausko nuotraukų žmonės. Paveikė magiška senųjų fotografijų trauka. Vaizduose buvo kažkas atpažįstama ir artima. Iš nuotraukų žvelgiantys žmonės siejosi su asmeninių prisiminimų personažais ir žadino vaizduotę. Taip prasidėjo vizualiniai pašnekesiai. Dažniausiai V. Firinausko fotografijos tarsi pačios pakuždėdavo naujų siužetų plėtotes. Pasirinkimą nulemdavo įdomios detalės, žvilgsnių nuotaika. Kartais ilgai ieškodavau tinkamų personažų apmąstytam vaizdiniui įgyvendinti, procesas primindavo aktorių atranką pagrindiniams vaidmenims sukurti. Skaitmeninės priemonės leido keisti fonus, drabužių detales, galėjau įvesti naujų akcentų. Tokiu būdu bandžiau sukurti atmosferą, nesusietą su konkrečiu laikotarpiu, kad personažai atsidurtų tarsi tam tikrame tarpulaikyje. Netrukus supratau, kad „pašnekesiai“ įdomūs ne tik man pačiam, bet ir žiūrovams. Darbai buvo įvertinti skaitmeninės fotografijos konkursuose, aptarinėjami interneto forumuose. Kodėl ciklas remiasi senąja fotografija? Pagrindinė priežastis, manau, yra galimybė dirbti su tipažais, kurių jau neberasčiau tarp savo amžininkų. Jie likę tik kažkur atmintyje. Ir gal labiau ne mano asmeninėje atmintyje, bet tame bendrosios atminties lauke, kuris apibrėžia mus kaip šio krašto žmones su tik mums būdinga patirtimi ir jausmais. Ciklas kurtas 2004–2020 metais. Jį sudaro 11 skaitmeninės grafikos darbų. Kataloge pateikiamos ir V. Firinausko nuotraukos, kurių veikėjai tapo naujų kūrinių herojais. Šio ciklo nebūtų, jei ne geranoriškas Panevėžio kraštotyros muziejaus bendradarbiavimas. Dėkoju fotografo vaikaičiui Vygandui, maloniai sutikusiam, kad senelio archyvas atgimtų naujais kūriniais. (Evaldas Ivanaukas)

APIE AUTORIŲ

Evaldas Ivananuskas gimė 1969 m. sausio 5 d. Kėdainių rajone. Gyvena Panevėžyje. Dirba dizaineriu reklamos ir leidybos srityje. Nuo 2000 m. dalyvauja parodose Lietuvoje ir užsienyje (Austrijoje, Latvijoje, Lenkijoje, Vokietijoje, Rusijoje). Nuo 2004 m. – Lietuvos fotomenininkų sąjungos narys. 2005 m. jam suteiktas meno kūrėjo statusas. Savo kūryboje pirmenybę teikia fotografijų komponavimo žanrui.

Svarbiausi darbai:

  • serija „Manipuliacijos“ (2003–2007 m.),
  • ciklas „Pašnekesiai su Vincu Firinausku“ (2004–2020 m.),
  • ciklas „Dislokacijos“ (pradėtas 2015 m.).

Apdovanojimai:

I vietos premija tarptautiniame skaitmeninės fotografijos konkurse „Cyberfoto 2004“, Lenkija, 2004 m. Pagrindinis prizas tarptautiniame fotografijos konkurse „Fujifilm European Press Profesional Awards 2006“, Slovakija, 2006 m. Auksinis prizas tarptautiniame fotografijos konkurse „Gamta visų namai“, Lietuva, 2006 m. Bronzos ir sidabro medaliai tarptautiniuose fotografijos konkursuose „Trierenberg super circuit“, Austrija, 2008 ir 2009 m. I vietos diplomai tarptautiniame skaitmeninio meno konkurse „Terra Nova”, Baltarusija, 2011 ir 2012 m. III vietos diplomas Panevėžio tarptautinėje fotografijos bienalėje „Žmogus ir miestas“ 2017 m. Fotografijų ciklas „Dislokacijos“ buvo tarp nominuotųjų darbų tarptautiniame fotografijos konkurse „Photography Grant“ konceptualiosios fotografijos kategorijoje, Didžioji Britanija, 2017 m. 2006 m. išrinktas Metų panevėžiečiu kultūros ir meno srityje. 2019 m. apdovanotas Panevėžio miesto kultūros ir meno premija.

 

 

Skip to content