Šiuolaikinio meno festivalis „VIRUS‘26“

Dalis lankomiausios MO muziejaus parodos atkeliaus į Šiaulius

 MO muziejaus paroda „Rūšių atsiradimas. 90-ųjų DNR“, pritraukusi daugiau nei 140 tūkst. lankytojų, tęsia savo istoriją – dalis parodos fragmentų atkeliaus į Šiaulius. Parodą „MO Šiauliuose. 90-ųjų DNR“ apžiūrėti galima Šiaulių dailės galerijoje lapkričio 26 d. – gruodžio 18 d.

Paroda keliauja po Lietuvą

„Nuo pat muziejaus atidarymo norime įtraukti į dialogą ir pokalbį apie kultūrą ir meną kuo daugiau žmonių. Todėl norime kurti ir išlaikyti santykį su Lietuvos miestais ir regionais: svarbu, kad po Lietuvą keliauja ne tik MO edukacijos, bet ir parodos. Paroda „Rūšių atsiradimas. 90-ųjų DNR” sukėlė daug reakcijų ir emocijų, nepaliko lankytojų abejingų. Todėl labai džiaugiamės, kad šios parodos nepamatę Vilniuje dar turi galimybę dalį jos išvysti kituose Lietuvos miestuose, šįkart – Šiauliuose”, – teigia Milda Ivanauskienė, MO muziejaus direktorė.

Parodos atidarymas – lapkričio 26 dieną

 Lapkričio 26 d. 17 val. visi, atvykę į Šiaulių dailės galeriją, turės progą sužinoti daugiau apie kultinę MO muziejaus parodą, istorijas iš 90-ųjų ir apie 90-uosius, prisiminimus apie parodos kūrimo procesą ir jo užkulisius. Apie visą tai papasakos vienas iš parodos kuratorių, rašytojas ir literatūrologas Rimantas Kmita. Renginyje taip pat dalyvaus Šiaulių miesto meras Artūras Visockas bei MO muziejaus vadovė Milda Ivanauskienė.

Parodos atidarymas Šiauliuose papildo Šiaulių meno festivalio VIRUS’26 programą. Taigi atidarymo vakarą vyks Kauno šokio teatro „Aura“ performansas „Atvirų širdžių iliuzija“ (kostiumų autorė Guda Koster (Nyderlandai); garsinė scenografija – OBCDN).

Daugiau informacijos apie parodą ir jos atidarymą: https://mo.lt/ivykiai/mo-siauliuose-90-uju-dnr/

Nostalgija ir prisiminimai

 Nostalgija ir prisiminimai – didelė galia, kuri leidžia permąstyti ne tik istoriją, bet ir šiandieną. Taigi MO muziejaus parodos kuratoriai bandė aptikti 90-iesiems būdingus reiškinius ir juos analizuoti per kasdienybės daiktus bei pasakojimo temą komentuojančius meno kūrinius. Dalijimasis prisiminimais buvo parodos kūrimo pradžia. O prisimindami 90-uosius, kuratoriai teigia supratę, kokie skirtingi ir įvairūs jie buvo.

Parodoje bus galima aptikti ir atrasti žinomus reiškinius, netgi atpažinti to laikotarpio savotiškus personažus-tipažus. Be legendinės kiosko instaliacijos, taip pat bus galima pamatyti ir tai, kaip 90-aisiais atrodė „Netflix“.

90-ieji didelių lūžių ir pokyčių metas

90-ųjų stilius šiandien visame pasaulyje vėl populiarus, bet mums tas dešimtmetis svarbus ne tik kaip mada. Tai pirmieji atkurtos Nepriklausomybės metai. Žvelgdami į juos iš dabarties vieni jaučia nostalgiją, kiti gal net nenori ano laiko prisiminti. Visgi 90-ieji – didelių lūžių ir pokyčių dešimtmetis. Tai ne vien šalies, bet mūsų pačių naujų istorijų pradžia: radikaliai keitėsi žmonių situacijos, statusai ir vėrėsi naujos galimybės ar rizikos.

Iškovota laisvė užplūdo su rinkos taisyklėmis, pilkumą ėmė keisti spalvinga pasiūla. Kiekvienas ėmė kovoti už savo vietą po saule. Iš unifikuotos masės ėmė rastis naujos rūšys. O norėdamos išlikti, jos turėjo užkariauti erdves, diegti savas taisykles, burtis į tinklus ir kurti savo tapatybę.

 90-uosius pažinti padės ir specialus e. gidas

 90-uosius pažinti giliau ar sužinoti daugiau padės specialus MO muziejaus komandos keliaujančiai parodai paruoštas e. gidas. Tai lengvas ir paprastas būdas savo telefone išgirsti kiekvieno parodos kūrinio ir eksponato istorijas. E. gido klausytis galima čia: https://gidas.mo.lt/

Parodos komanda

Keliaujančios parodos koordinatorė – Barbora Sakalinskaitė. Parodą Šiaulių miesto erdvėms specialiai pritaikė architektas Joris Šykovas.

Parodos MO muziejuje „Rūšių atsiradimas. 90-ųjų DNR“ kuratoriai: kultūros analitikas Vaidas Jauniškis, rašytojas ir literatūrologas Rimantas Kmita, kultūros istorikai Aurimas Švedas ir Tomas Vaiseta, MO muziejaus kuratorė Miglė Survilaitė, nostalgijos tyrėjas Mantas Pelakauskas, scenografė-architektė Renata Valčik, architektas Joris Šykovas.

Informacija apie parodos lankymą

 Šiaulių dailės galerijos darbo laikas: antradieniais–penktadieniais 10–18 val., šeštadieniais 10–17val., sekmadieniais ir pirmadieniais galerija nedirba.

 

Festivalį finansuoja – Šiaulių miesto savivaldybė

Organizatorė – Šiaulių dailės galerija

Pagrindinis informacinis partneris – Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija

Partneriai ir rėmėjai: naujienų portalas „Etaplius“, AB „Šiaulių bankas”, UAB „Laurema”, UAB „Gorila reklama”, MO muziejus, Valstybinis Šiaulių dramos teatras

Festivalio dizaino autorius – Marius Žalneravičius

Skip to content