Rudens vakarai meno visuomenei!
Mielai kviečiu Jus į viešų paskaitų ciklą apie dailę “MENO VISUOMENĖ III”. Paskaitos vyks trečiadieniais, Šiaulių dailės galerijoje, Vilniaus g. 245. Paskaitos nemokamos. Trukmė 1 val.
Spalio 18 d. 17 val. (trečiadienis)
Menas viešose erdvėse
Nerimsta kovos dėl meno kūrinių viešose erdvėse. Vieni žmonės nori matyti monarchijų laikus menančius skulptūrinius monumentus, kiti kovoja už abstrakčias ir žaismingas menines kompozicijas, dar kitiems reikia ne monumentų, o tik sutvarkytų parkų ir jaukių pievelių. Šiuolaikinėje, vartotojiškoje ir individualizuotoje visuomenėje labai sunku sukurti visus žmones vienijančius simbolius. Todėl viešose vietose atsiranda pačių įvairiausių sprendimų. Tik jie dažniausiai tenkina labai skirtingas politines, verslo, masinio ar elitinio skonio užgaidas. Tokie meno objektai labiau skaido visuomenę, negu ją vienija. Ar yra išeitis iš šios keblios situacijos, o kaip buvo ankščiau ir ko tikėtis iš mūsų miestų aikštėse ateityje?
Spalio 25 d. 17 val. (trečiadienis)
Sakralumas šiuolaikiniame mene
Senųjų kultūrų menas neatsiejamas nuo mitologinių, religinių motyvų. Klasikinis Vakarų menas taip pat persmelktas krikščioniška ikonografija. Daug šimtmečių meno kūrinys ir ikona sudarė nedalomą vienį. O kaip yra šiuolaikiniame mene, ar galima jame įžvelgti šių didžiųjų tradicijų palikimą? Gal šiuolaikinis menas gali būti gyvas tik šio palikimo neigimu? Ne. Šiuolaikiniame mene taip pat gausu sakralumo, transcendencijos ilgesio, šventumo išgyvenimo. Būtent tokio, šiuolaikinio šventumo paieškoms skirta ši paskaita.
Lapkričio 2 D. 17 val. (ketvirtadienis)
Menas kaip anatomijos pamokos
Vakarietiško meno raida yra neatsiejama nuo žmogaus kūno anatomijos pažinimo. Dar daugiau. Galima sakyti, kad kūno anatomijos pažinimas nulėmė meno vystymosi eigą ir kūrinių ikonografijos raidą. Tačiau modernizmo laikotarpis atmetė anatomijos pamokas. Buvo atrastas naujas dehumanizuotas grynų idėjų pasaulis, kuriame žmogaus kūnas nebeteko svarbos. O kokia situacija yra dabarties mene? Sunku patikėti, bet kūno anatomijos pažinimas vėl tampa svarbus, vėl studijuojami medicininės anatomijos atlasai ir 3D kūno modeliai. Tik šį kartą kūno anatomija atgyja pažangiausių technologijų laboratorijose kaip hiperrealistinė skulptūra, robotas ar kompiuterizuota žmogaus organizmo mašinerija.
Lapkričio 8 d. 17 val. (trečiadienis)
Kolekcionierius meno istorijoje
Jeigu ne menui atsidavę kolekcionieriai, šiandien nebūtų pagrindinių pasaulio meno muziejų. Privačių kolekcijų pagrindu sukurti valstybiniai muziejai šiandien yra nacijų pasididžiavimo šaltinis. Tačiau kokios priežastys paskatino karalius ir imperatorius, popiežius ir kardinolus, verslo magnatus ir eilinius žmones imtis meno kūrinių kolekcionavimo, kokia aistra, koks motyvas priverčia atiduoti savo gyvenimą kūriniams? Kolekcionuodamas žmogus keičiasi neatpažįstamai. Jis įgyja antrą gyvenimą. Keičiasi jo pasaulėžiūra ir socialinis statusas. Meno kūrinių kolekcijos suteikia neribotą galią ir prestižą visuomenėje. Bet pati tamsiausia žmonių prigimties pusė irgi yra susijusi su kolekcionavimu…kokia ji?